Dlaczego warto uczyć się języka niemieckiego?

Większość ludzi wychodzi z założenia, że powinno znać się tylko język angielski, bo wszyscy się go uczą i to taki „język całego świata”. W dużej mierze zgadzam się z tym stwierdzeniem, jednak w Europie to język niemiecki jest najpopularniejszy. Dla ponad 100 milionów ludzi jest językiem urzędowym: nie tylko w Niemczech, ale również w Austrii, Szwajcarii, Lichtensteinie, ponadto używany w północnej części Włoch, w Holandii, Belgii, Luxemburgu, świetnie znają go Skandynawowie. Należy jeszcze wziąć pod uwagę, że Niemcy to ludzie, którzy uwielbiają podróże, zatem siłą rzeczy w wielu krajach językiem turystki będzie właśnie język niemiecki. Mam na to świetny dowód: ostatnio byłam w Czechach. Harrachov – tuż przy polskiej granicy. W sklepie, w którym sprzedawcą okazał się pewien Chińczyk, rozmawiałam po… niemiecku. Poziom jego znajomości był mizerny, ponieważ z jego ust padały wyłącznie słowa „Frau” lub „Mann”, ale za to świetnie orientował się w liczbach. :)

Ponadto kolejne argumenty:

- Znając język niemiecki możesz studiować w Niemczech, a to opłaca się, bo studia w Niemczech są tańsze niż w wielu innych krajach. Liczne tamtejsze uniwersytety cieszą się bardzo dobrą opinią na całym świecie. Współpracują z polskimi uczelniami w ramach programu Erasmus, a Republika Federalna Niemiec przydziela corocznie stypendia naukowe.

- Znajomość języka niemieckiego jest bardzo ważna dla naukowców i studentów również dlatego, iż język niemiecki zajmuje drugie miejsce w dziedzinie publikacji naukowych. Jeżeli potrafisz czytać w języku niemieckim, masz dostęp do ogólnoświatowych badań ze wszystkich dziedzin współczesnej nauki. Dlatego 40% naukowców w USA rekomenduje swoim studentom naukę języka niemieckiego. W Polsce i na Węgrzech liczba ta wynosi ponad 70%.

- Znajomość języka niemieckiego zwiększa szanse zawodowe. Niemcy są jednym z najważniejszych partnerów handlowych zarówno dla krajów z Europy jak i wielu pozaeuropejskich państw. Kto oprócz języka angielskiego zna również język niemiecki ma lepsze szanse na polskim i europejskim rynku pracy. Liczne niemieckie firmy w Polsce, firmy zagraniczne w Niemczech oraz polskie firmy, które ściśle współpracują z krajami niemieckojęzycznymi poszukują pracowników ze znajomością języka niemieckiego.

- W wielu krajach goście z Niemiec, Austrii i Szwajcarii stanowią największą i najważniejszą grupę turystów. 40% wszystkich turystów odwiedzających Polskę to Niemcy lub Austriacy, dlatego znajomość języka niemieckiego jest ważną zaletą dla osób pracujących w branży turystycznej

- Język niemiecki jest jednym z najbardziej znaczących języków kultury. Mówili i pisali w nim Goethe, Schopenhauer, Freud, Einstein a także wielu innych artystów, filozofów i naukowców. W Niemczech wydawanych jest każdego roku 60000 nowych książek. Stanowi to około 18% książek publikowanych na całym świecie, co czyni Niemcy trzecim największym wydawcą na świecie


http://www.sjo.uni.opole.pl/biblioteka/docs/Warto-uczyc-sie-jez.-niemieckiego.pdf

"Wszystko, co się da zrozumieć, jest językiem."